NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Ultramaraton z polszczyzną 2.0 – poznajcie naszych ekspertów: PATRYCJUSZ PILAWSKI

21.11.2020, 22.00
Drukuj

 

Dyktando Patrycjusza Pilawskiego dla Obserwatorium Językowego UW czeka na Was w weekendową niedzielę.

 

Ultramaraton z polszczyzną 2.0 – poznajcie naszych ekspertów: PATRYCJUSZ PILAWSKI Fot. Archiwum prywatne autora

 

Prawie miesiąc temu, 24 października, przy okazji publikacji kultowego już zadania nr 8 autorstwa Patrycjusza Pilawskiego zapowiedzieliśmy Jego dyktando powstałe w ramach konkursu językowego online Ultramaratonu z polszczyzną 2.0.

 

Dyktando pt. Botaniczno-zoologiczny miszmasz ortograficzny od  kilku dni jest już dostępne dla wszystkich na profilu Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego w serwisie YouTube.

 

Patrycjusz Pilawski jest absolwentem komparatystyki literackiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych z językiem polskim, przede wszystkim ortografii i interpunkcji, których ponadprzeciętnej znajomości dowiódł, wygrywając ogólnopolskie konkursy ortograficzne, między innymi: VI Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny dla Uczniów Szkół Podstawowych i Średnich (1999), katowickie Dyktando (2007 i 2009 – przez komunikator Gadu-Gadu), Rymoliryktando (2013) i I Dyktando Krakowskie (2015). W 2019 roku został zwycięzcą Quizu z Ojczystym – konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Cztery lata wcześniej zajął pierwsze miejsce w telewizyjnym quizie Wielka Matura Polaków, pokonując 300 tysięcy internautów.

 

Nasz ekspert dał się również poznać jako autor największej jak dotąd liczby haseł opublikowanych w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego, z którym współpracuje niezmiennie od początku jego istnienia. Opracował także ponad tysiąc haseł do najnowszego wydania Wielkiego słownika ortograficznego PWN z zasadami pisowni i interpunkcji pod redakcją naukową prof. Edwarda Polańskiego.

 

Zawodowo zajmuje się redagowaniem i korektą tekstów. Najczęściej adiustuje książki naukowe, popularnonaukowe oraz powieści. Po godzinach – miłośnik polskiej kinematografii, piłki nożnej i gier planszowych. Obejrzał wszystkie dostępne mecze reprezentacji Polski i prawie wszystkie polskie filmy fabularne. Część swojej piłkarskiej pasji zmaterializował w postaci książki Historia polskiej piłki nożnej. Quiz (2020).

 

 

Patrycjusz_Pilawski_FINAL_16na9.png

 

 

Zobaczcie dyktando Patrycjusza Pilawskiego na profilu Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego w serwisie YouTube

 

  

 

 

 organizatorzy_baner_scalony_OJUW_FUW_NCK.jpg 

 

   

 


Redakcja Obserwatorium Językowego UW

publikacja: 21.11.2020, 22.00, ostatnia aktualizacja: 22.11.2020, 01.10


facebook