NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

netlor

Drukuj
DEFINICJA

«to samo, co cyberfolklor»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Polscy internauci obdarzyli typowego bohatera memów – Janusza – równie stereotypową rodziną: żoną Grażyną, synem Sebastianem, córką Karyną oraz wnukami – Brajankiem i Dżesiką, dając początek licznym cyklom i motywom polskiego netloru  (A. Kielian „Przyszłość nauczania religii”, Kraków 2021).



Nie wszystkie błędy Google Maps czy Google Earth to akcydentalne błędy techniczne. Inną kategorię tworzą błędy zamierzone, związane z polityką Google oraz zobowiązaniami względem różnych podmiotów politycznych i gospodarczych. Nie są one powiązane z netlorem powstającym wokół produktów Google, ale raczej z ideologią i polityką firmy. Można je nazwać celowym fałszowaniem mapy dokonywanym przez samego kartografa (annamaj.wordpress.com).



Nic dziwnego, że badacze szybko i ochoczo wkroczyli na ten nowy i obiecujący teren, a  prace dotyczące netloru mają tradycję prawie tak długą jak sam internet (P. Grochowski, „Jarmark tradycji. Studia i szkice folklorystyczne”, Toruń 2016).



Przybliżymy również pojęcie netloru i zapoznamy słuchaczy z podstawowymi pojęciami takich współczesnych badaczy cyberkultury jak Whitney Philips, czy Magdalena Kamińska, które pozwalają oswoić „ambiwalentną” i „dziwaczną” naturę komunikacji w Internecie  (ptbrio.pl).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 24.09.2020, 17.22, ostatnia aktualizacja hasła: 25.01.2024, 19.37
AUTOR Patrycjusz Pilawski
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook