NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

kudos

Drukuj
DEFINICJA

środ. «pochwała za dobrą pracę, przyznawana pracownikowi przez innego pracownika, jawnie lub anonimowo, w ramach funkcjonującego wewnątrz danej firmy specjalnego systemu do udzielania takich pochwał»

PRZYKŁADY UŻYCIA

W wielu organizacjach przyznaje się kudosy w formie papierowych karteczek wrzucanych do wyznaczonego w tym celu pudełka. My, jako software house, często zamiast korzystać z programów innych firm, tworzymy własne aplikacje dostosowane do naszych specyficznych potrzeb. W tym wypadku nie mogło być inaczej. Stworzyliśmy własny portal do przyznawania kudosów. Jak to działa? Jest wręcz banalnie prosty. Żeby wręczyć komuś kudosa, wystarczy zalogować się w systemie, wpisać login nagradzanej osoby i powód, dla którego to właśnie ją nagradzamy. Żeby nie przegapić tak ważnego wydarzenia, nagrodzony dostaje mailowe powiadomienie. Dodatkowo, co tydzień drukujemy listę kudosów przyznanych w minionym tygodniu i wywieszamy ją na tablicy w centralnym miejscu naszego biura (nofluffjobs.com).



Zbieranie kudosów może być satysfakcjonujące i motywować do bardziej wydajnej pracy. Jest to forma dostrzegania sukcesów oraz dziękowania innym za ich wkład pracy. Zdarzają się jednak w przedsiębiorstwach osoby mniej lubiane, zamknięte, nie tak bardzo towarzyskie i rzutkie. Te, nawet jeśli znakomicie wykonują swoje obowiązki, kudosów nie dostaną, bo nikt ich nie lubi. W efekcie spadają w rankingu osób wartościowych dla firmy i stają się pierwszymi do „odstrzału” przy reorganizacji zakładu. Fajne te kudosy... Takie motywujące do zaangażowania i uczestnictwa w wyścigu szczurów (liberfor.com).



(...) to kolejny system na dyskryminację pracowników i na powiadamianie szefostwa o tym, którzy pracownicy są lojalni i ugodowi, a którzy nie za bardzo. Przecież z góry wiadomo, kto i komu, te kudosy będzie przyznawał. A co samopoczuciem tych, którzy kudosów nie będą dostawać? (forum.gazeta.pl).



Daj kudosa – to trochę jak zbieranie lajków na Facebooku, ale w prawdziwym życiu. System przyznawania kudosów zależy od kultury organizacji, ale mogą to być naklejki, wiadomości w firmowym intranecie, karteczki na biurowej tablicy czy rodzaj „poczty francuskiej”. Możecie ustalić frekwencję i kategorie albo dać pracownikom maksimum wolności – niech przyznają kudosy komu chcą, kiedy chcą i za co chcą. Niezależnie od tego na jaki system się zdecydujecie, w kudosach chodzi o to, by wszyscy w firmie uczyli się doceniania, wyrażania wdzięczności i wzajemnego uznania na co dzień (hubhr.eu).

ETYMOLOGIA

<gr. κουδο 'pochwała', ang. kudos 'sława'>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 14.09.2023, 16.23, ostatnia aktualizacja hasła: 14.09.2023, 13.21
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook