NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

catfishing

Drukuj
WYMOWA

ketfiszing

DEFINICJA

«tworzenie funkcjonującej w Internecie fikcyjnej tożsamości i wykorzystywanie jej do oszukiwania innych osób lub manipulowania nimi, w szczególności na portalach randkowych lub dla wyłudzenia pieniędzy»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Nielegalne zdobycie czyichś pieniędzy to bardzo częsty motyw catfishingu. Jak to się odbywa? Oszust wzbudza zaufanie ofiary, angażuje ją emocjonalnie, a następnie podaje jej sfabrykowaną historię, np. o nagłym wypadku i potrzebie pieniędzy na powrót do domu, o ciężkiej chorobie itp. Jeśli okłamywana osoba zdecyduje się na przelanie pieniędzy, szanse ich odzyskania są bardzo niskie (omegasoft.pl).Australijscy badacze odkryli, że osoby, które dopuszczały się działań związanych z catfishingiem osiągały wyższe wyniki na skali psychopatii, narcyzmu i sadyzmu. Największy wpływ na podejmowanie opisanych wyżej zachowań miała natomiast ostatnia z przywołanych cech. Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, płeć okazała się w tym przypadku czynnikiem nieistotnym (zdrowie.wprost.pl).Nie każdy wygląda na żywo tak samo jak na zdjęciu, a osoby, które umawiają się na randki online, chyba wiedzą to najlepiej. W mediach społecznościowych ciągle przewijają się wątki z mnóstwem wpisów na ten temat. Ludzie dzielą się w nich wrażeniami ze spotkań z osobami, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej, niż wskazywałby na to ich profil w internecie. Co ciekawe, omawiana dysproporcja często nie ma nic wspólnego z Photoshopem ani catfishingiem. To, jak postrzegamy siebie oraz w jaki sposób widzą nas inni, zależy od zupełnie innych czynników (jasnastrona.com).

ETYMOLOGIA

<od tytułu filmu dokumentalnego Catfish opowiadającego o takim procederze oraz wykorzystanego w nim porównania nawiązującego do rzekomego wpływu sumów (ang. catfish) na aktywność transportowanych razem z nimi dorszy>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 12.07.2023, 13.10, ostatnia aktualizacja hasła: 12.07.2023, 13.26
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook