NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

bookcrossing

Drukuj
WYMOWA

bukkrosing

DEFINICJA

«forma darmowego przekazywania bądź wymiany książek poprzez pozostawianie ich w wyznaczonych do tego miejscach publicznych, zwykle na specjalnie zbudowanych w tym celu regałach; książkokrążenie»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. m rzeczowy, lp DMs. bookcrossingu, blm

PRZYKŁADY UŻYCIA

Bookcrossing znany jest w 132 krajach świata. Podróżuje w nich w sumie 10 mln książek, uwolnionych przez 2 mln 280 tys. czytelników. To bardzo dużo (www.mmwroclaw.pl).



Dzięki bookcrossingowi każdy może w niekonwencjonalny sposób zostać czytelnikiem-znalazcą, stać się uczestnikiem wielkiej zabawy (ludziesektora.ngo.pl).



Pod koniec października ubiegłego roku w budynku przy ul. Szpitalnej w Koninie zainstalowano specjalną półkę do bookcrossingu (www.lajt.lm.pl).



Z bookcrossingiem spotkałem się w wielu miejscach w Bydgoszczy. Najczęściej były to domy kultury, biblioteki i szkoły. Idea szczytna, lecz uważam, że mało skuteczna (www.tawerna.rpg.pl).



Moda na bookcrossing dotarła do nas z Ameryki, ale to w Niemczech po raz pierwszy 20 lat temu zaczęto ustawiać w przestrzeni miejskiej regały z książkami. Nie zawsze są to dosłowne regały. Na przykład w berlińskich parkach książki wkłada się do torebek foliowych i przyczepia klamerkami do sznurka rozpiętego miedzy drzewami (Głos Wielkopolski).

ETYMOLOGIA

<ang.>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
LICENCJA

Hasło udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska

DATA Rejestracja hasła: 31.07.2014, 18.09, ostatnia aktualizacja hasła: 30.10.2015, 13.08
AUTOR Jan Burzyński
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook