NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

 • ageizm

  ageizm

  Ageizm, znany też pod spolszczoną nazwą wiekizmu, to jeden z ważniejszych terminów, jakie weszły do rozrastającego się współcześnie słownika dyskryminacji. Nowe terminy pojawiające się w tym słowniku mają poszerzać wiedzę o istnieniu rozmaitych praktyk nietolerancji i wykluczenia, by w ten sposób przyczynić się do budowy sprawiedliwszego społeczeństwa.

  więcej >
 • antywalentynki

  antywalentynki

  Nie potrzeba rozległej wiedzy filologicznej, by wiedzieć, że prefiks anty- służy do zaprzeczania znaczeniu wyrazu bazowego. Nie zawsze jednak to, do czego doklejono anty, znaczy to samo.

  więcej >
 • audiobook

  audiobook

  Na całym świecie audiobooki, nazywane też po polsku książkami mówionymi, książkami do słuchania, książkami audio i audioksiążkami, robią zawrotną karierę, a według prognoz ekonomicznych wpływy z ich sprzedaży na Polskim rynku mogą już za kilka lat sięgnąć aż 200 mln zł (www.ekonomia24.pl).

  więcej >
 • barista

  barista

  Dawno już minęły czasy, w których kawa była zwykłym dodatkiem do spotkania towarzyskiego lub napojem służącym szybkiemu pobudzeniu, wypijanym bezrefleksyjnie pomiędzy codziennymi czynnościami. Obecnie wokół kawy tworzy się prawdziwa kultura.

  więcej >
 • bigoreksja

  bigoreksja

  Nowoczesna cywilizacja przyniosła z sobą całą masę nowych zaburzeń psychicznych oraz uzależnień. Co ciekawe, przedmiotem tych ostatnich są już nie tylko substancje lub czynności dostarczające łatwych przyjemności zmysłowych, lecz także rozmaite działania wymagające wysiłku oraz dyscypliny.

  więcej >
 • bucket lista

  bucket lista

  Angielskie rzeczowniki złożone (ang. compound nouns), w których jednym z wyrazów jest rzeczownik list ‘lista’, na ogół ulegają w polszczyźnie częściowemu przyswojeniu.

  więcej >
 • cenzopapa

  cenzopapa

  Cenzopapa budzi, zgodnie ze swoim celem, skrajne emocje. Na polskim gruncie, 
  w społeczeństwie, którego większość jest silnie przywiązania do postaci Jana Pawła II, dostarcza niemalejących pokładów materiału do trollingu. Może być też stosowana na użytek własny, jako broń defensywna, antidotum na nachalny patos i kult jednostki.

  więcej >
 • cocooning

  cocooning

  Jedyny lęk – że będą chcieli / Nawiedzić mnie w tej słodkiej celi, pisała Emily Dickinson. O tym, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, z pewnością nie trzeba przekonywać zwolenników cocooningu – stylu życia polegającego na celebrowaniu domatorstwa, bliskiego filozofii slow life, której główna zasada nakazuje żyć uważnie (mindfully) i bez pośpiechu.

  więcej >
 • cojones

  cojones

  Polacy nie mają cojones – brzmi nagłówek artykułu o problemach reprezentantów Polski z wytrzymywaniem presji w ważnych meczach. Pokazał dziś cojones  mówi komentator podczas transmisji na żywo, prawidłowo wymawiając wyraz obcy z języka hiszpańskiego jako [kohones].

  więcej >
 • coworking

  coworking

  Coworking stanowi coraz powszechniejsze zjawisko, które pokazuje, że praca może być nie tylko środkiem służącym materialnemu przetrwaniu, lecz także ważnym czynnikiem wspólnototwórczym.

  więcej >
facebook