NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

  • antywalentynki

    antywalentynki

    Nie potrzeba rozległej wiedzy filologicznej, by wiedzieć, że prefiks anty- służy do zaprzeczania znaczeniu wyrazu bazowego. Nie zawsze jednak to, do czego doklejono anty, znaczy to samo.

    więcej >
  • bucket lista

    bucket lista

    Angielskie rzeczowniki złożone (ang. compound nouns), w których jednym z wyrazów jest rzeczownik list ‘lista’, na ogół ulegają w polszczyźnie częściowemu przyswojeniu.

    więcej >
  • cenzopapa

    cenzopapa

    Cenzopapa budzi, zgodnie ze swoim celem, skrajne emocje. Na polskim gruncie, 
    w społeczeństwie, którego większość jest silnie przywiązania do postaci Jana Pawła II, dostarcza niemalejących pokładów materiału do trollingu. Może być też stosowana na użytek własny, jako broń defensywna, antidotum na nachalny patos i kult jednostki.

    więcej >
  • cojones

    cojones

    Polacy nie mają cojones – brzmi nagłówek artykułu o problemach reprezentantów Polski z wytrzymywaniem presji w ważnych meczach. Pokazał dziś cojones  mówi komentator podczas transmisji na żywo, prawidłowo wymawiając wyraz obcy z języka hiszpańskiego jako [kohones].

    więcej >
  • fajnopolak

    fajnopolak

    Kilkanaście lat temu niezwykle popularna reklama piwa wprowadziła zamęt w języku – slogan prawie robi wielką różnicę urósł niemal do rangi przysłowia.

    więcej >
  • gejdar

    gejdar

    Gejdar, jaki jest, nikt do końca nie wie. Spróbujmy jednak określić jego zasięg i tym samym jego znaczenie.

    więcej >
  • gniazdownik

    gniazdownik

    Gniazdownik to neologizm, który powstał w wyniku narastania pewnego zjawiska społecznego w naszym kraju. Może właśnie lokalna perspektywa sprawiła, że włoski pierwowzór okazał się niewystarczający.

    więcej >
  • igomania

    igomania

    Serca kibiców raz na jakiś czas rozpala miłość do nowego idola. Wbrew pewnej modzie słowotwórczej, nie zawsze jest to prawdziwy fenomen społeczny.

    więcej >
  • koteł

    koteł

    Jednym z problemów w badaniach dotyczących neologizmów jest samo określenie tego, co jest nowe w języku. Koteł i pieseł neologizmami (jeszcze) są, ale, zwłaszcza w środowiskowym języku Internetu, zdążyły już okrzepnąć.

    więcej >
  • madka

    madka

    madkach zrobiło się głośno w 2017 roku. To wtedy w mediach społecznościowych i internetowych agregatorach lolcontentu zaczęły pojawiać się hurtowo prześmiewcze treści odnoszące się do zachowań kobiet posiadających dzieci, głównie w kontekście ich aktywności w Internecie.

    więcej >
facebook